ОЦІНКА РОСІЙСЬКОЇ НАСТУПАЛЬНОЇ КАМПАНІЇ, 22 ВЕРЕСНЯ (PRESS ISW)

Кароліна Хірд, Катерина Степаненко, Кетрін Лолор і Мейсон Кларк

Натисніть тут , щоб переглянути інтерактивну карту російського вторгнення в Україну від ISW. Ця карта оновлюється щодня разом зі статичними картами, представленими в цьому звіті.

Жорсткий підхід Кремля до часткової мобілізації може успішно задовольнити внутрішню квоту Кремля щодо мобілізованого персоналу, але навряд чи призведе до створення ефективних солдатів і викликає значну внутрішню реакцію за незначну вигоду. Російська влада примусово вербує російських громадян воювати в Україні під надуманими приводами, порушуючи обіцянку Кремля залучати лише тих, хто має військовий досвід. Російська влада також демонстративно мобілізує кадри (наприклад, протестувальників), які вступлять у війну в Україні з жахливим моральним духом. Жорсткий підхід Кремля до часткової мобілізації, швидше за все, посилить обурення всередині країни заходом, який був би непопулярним, навіть якби його впровадили без жорстких підходів, які спостерігалися протягом останніх 24 годин.

Кремль відкрито не дотримується своїх обіцяних умов щодо часткової мобілізації лише через 24 години після своєї заяви 21 вересня. Російські офіційні особи раніше стверджували, що часткова мобілізація вплине лише на 300 000 чоловіків і лише на тих, хто має попередній військовий досвід. Речник Кремля Дмитро Пєсков 22 вересня заявив, що практика вручення повісток затриманим мітингувальникам не суперечить закону про мобілізацію від 21 вересня. Погроза Пєскова суперечить заявам Кремля про те, що він утримається від мобілізації осіб поза складеними списками резервістів.  Західні та російські опозиційні ЗМІ повідомили про випадки, коли російські військові комісари роздавали повідомлення протестувальникам у Москві та Воронежі. Російські опозиційні ЗМІ також повідомили про IT-спеціаліста банку, який отримав повідомлення про призов, незважаючи на те, що ніколи не служив в армії і не відвідував курси військової освіти в університеті. ІТ-спеціаліст, ймовірно, один із багатьох російських чоловіків, які отримали повідомлення про мобілізацію, незважаючи на те, що вони не відповідають заявленим критеріям для часткової мобілізації. Студент університету в Бурятії опублікував кадри, на яких Росгвардія та військова поліція забирають учнів з уроків, як повідомляється, для мобілізації, незважаючи на те, що міністр оборони Росії Сергій Шойгу неодноразово заявляв, що російських студентів не мобілізують. 

Кремлівські квоти, ймовірно, змусять місцеву владу мобілізувати будь-яких чоловіків, незалежно від їхнього військового статусу, для виконання квот. Квота на мобілізованих чоловіків залишається неперевіреною, оскільки офіційні особи Кремля стверджують, що Росія мобілізує лише 300 000 чоловіків, а джерела російських опозиційних ЗМІ припускають, що ця кількість може сягнути мільйона.  Незалежно від загальної квоти, суб’єкти Російської Федерації, які виконують мобілізаційне розпорядження, ймовірно, здійснюватимуть заходи призову поза межами визначеного призову резервістів. Деякі суб'єкти Російської Федерації, такі як Республіка Якутія (Саха) і Курська область, вводять закони, що обмежують резервістам залишати місця постійного проживання. Повідомляється, що російські військові та міліція також застосовують безсовісну практику мобілізації (як це раніше спостерігала ISW під час своїх крипто-мобілізаційних кампаній), викликаючи чоловіків по телефону, видаючи повідомлення посеред ночі та повідомляючи чоловіків про мобілізацію через державні соціальні виплати. веб-сайти. 

Кремль також, ймовірно, непропорційно мобілізує етнічно неросійські та іммігрантські громади. Член Російської ради з прав людини при Кремлі Кирило Кабанов, запропонував обов’язкову військову службу для іммігрантів із Середньої Азії, які отримали російське громадянство протягом останніх десяти років, погрожуючи конфіскувати їхнє російське громадянство, якщо вони не пройдуть мобілізацію. Current Time повідомляло, що жителі села Курумкан у Республіці Бурятія відзначають, що російські воєначальники мобілізували близько 700 чоловіків із загальної чисельності 5500 осіб. Якщо звіти очевидців з Курумкана є точними, вони свідчать про те, що російські чиновники мобілізували близько 25% чоловічого населення з одного села в районі, де більшість становлять буряти. Вірменський Telegram-канал опублікував мобілізаційний список з Туапсе Краснодарського краю, який, як повідомляється, складається з 90% етнічних вірмен, незважаючи на те, що загальна вірменська громада міста становить лише 8,5% населення.

Жорсткий підхід Кремля до мобілізації викликає громадський гнів і недовіру по всій Росії. Незалежне російське правозахисне видання « ОВД-Инфо » повідомило, що акції протесту пройшли в 42 містах країни, в тому числі в невеликих селах Республіки Дагестан. У Нижньому Новгороді, Санкт-Петербурзі, Тольятті та Забайкальському краї невідомі зловмисники підпалили кілька військових пунктів і будівель місцевих адміністрацій. Найімовірніше, Кремль придушить такі протести найближчими днями. Однак оголошення про часткову мобілізацію та відверте ігнорування навіть продиктованих урядом параметрів мобілізації може відштовхнути стурбовані верстви російської громадськості, які раніше були більш терпимими до російського вторгнення в Україну, яке мало вплив на особистість.

Ймовірно, Кремль намагався применшити обмін ув’язненими з Україною, який дуже непопулярний серед російських націоналістів і мілблогерів, здійснивши обмін того самого дня, коли Путін оголосив про часткову мобілізацію. 21 вересня Кремль обміняв 215 українських військовополонених, у тому числі полонених іноземних громадян і керівників батальйону «Азов», на щонайменше 55 російських військовополонених і політв’язнів, у тому числі особистого друга Путіна, українського мільярдера Віктора Медвечука Російський. 22 вересня в Міноборони заявили, що військовополоненим російських військ і "ДНР" і "ЛНР" в українському ув'язненні "загрожує смертельна небезпека". Ультраправі російські мілблогери розкритикували обмін і запитали, чи не відмовився Кремль від «денацифікації» України, однієї із заявлених цілей російського вторгнення.  Кремлівські пропагандисти широко розголошували захоплення та плановане судове переслідування особового складу «Азова», звинувачуючи їх у тому, що вони українські нацисти. Інші мілблогери критикували Кремль за те, що він дозволив, як вони назвали, українські інформаційні операції та «дозволив Києву маніпулювати настроями в Росії». Чеченський лідер Рамзан Кадиров описав обмін як «незрозумілий», натякав, що чеченські сили катували азовських в’язнів у полоні, і натякав, що російські сили, які захоплюють «нацистів», повинні вбивати їх, а не брати їх як військовополонених, якщо вони будуть продані назад на Україну. Катування або вбивство військовополонених є військовим злочином і порушенням Женевських конвенцій.

Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) повідомило про початок переговорів про створення зони ядерної безпеки навколо Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС). Такі переговори навряд чи суттєво покращать ситуацію через те, що Росія продовжує намагатися влаштовувати провокації на АЕС. Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі 22 вересня заявив, що МАГАТЕ почало «продуктивні переговори» з міністрами закордонних справ України Дмитром Кулебою, главою МЗС Росії Сергієм Лавровим і президентом Франції Еммануелем Макроном щодо створення зони ядерної безпеки та захисту на ЗАЕС. Незважаючи на позитивні наміри зовнішніх переговорників, російські сили можуть використати переговори як можливість влаштувати подальші провокації на ЗАЕС і звинуватити українські війська у загрозі безпеці АЕС, як вони неодноразово робили в минулому. Як раніше повідомляв ISW, раніше російські сили використовували присутність МАГАТЕ на ЗАЕС, щоб звинуватити Україну в нехтуванні ядерною безпекою та звинуватити українські сили в обстрілі АЕС, незважаючи на те, що вони не змогли надати візуальних доказів на підтримку своїх звинувачень. Російська влада може спробувати використати переговори МАГАТЕ, щоб звинуватити Україну в ядерній безвідповідальності, намагаючись применшити постійну підтримку Заходу Україні.

Ключові висновкиЖорсткий підхід Кремля до часткової мобілізації може успішно задовольнити внутрішню квоту Кремля щодо мобілізованого персоналу, але навряд чи приведе до створення ефективних солдатів і викликає значну внутрішню реакцію за незначну вигоду.
Кремль відверто не дотримується обіцяних умов часткової мобілізації.
Кремлівські квоти, ймовірно, змусять місцевих чиновників мобілізувати будь-яких чоловіків, незалежно від їхнього військового статусу, для виконання квот і, ймовірно, стимулюватимуть мобілізацію етнічно неросійських та іммігрантських громад з непропорційною швидкістю.
Ймовірно, Кремль намагався применшити обмін ув’язненими з Україною, який дуже непопулярний серед російських націоналістів і мілблогерів, здійснивши обмін того самого дня, коли Путін оголосив про часткову мобілізацію.
Переговори МАГАТЕ навколо Запорізької АЕС навряд чи суттєво покращать ситуацію на АЕС і можуть дати інформаційну можливість російським військам для влаштування провокацій.
Ймовірно, 22 вересня українські війська продовжили обмежені контрнаступальні дії вздовж кордону Харківсько-Луганської області та наступали на Лиман.
Українські військові зберігали оперативне мовчання щодо наземних обстрілів українських військ у Херсонській області 22 вересня та підтвердили, що українські сили проводять операцію блокування в Херсонській області.
22 вересня російські війська здійснили обмежені наземні удари вздовж лінії фронту в Донецькій області.
22 вересня російські війська не проводили підтверджених наземних атак на захід від Гуляйполя та продовжували звичайні удари по всій західній Запорізькій області.
Російсько-окупаційні війська спішно ставлять умови для проведення 23-27 вересня по всій території окупованої України фіктивних референдумів про анексію.
Російські чиновники створили виборчі дільниці в деяких частинах Росії, нібито для того, щоб переміщені (у багатьох випадках означаючи викрадені) українські мешканці окупованих територій могли «проголосувати».
Російські окупаційні чиновники в Україні, ймовірно, очікують, що їх змусять надати персонал для виконання російських регіональних мобілізаційних квот після того, як Кремль анексує окуповані українські території.



Ми не повідомляємо детально про російські військові злочини, тому що ці дії добре висвітлюються в західних ЗМІ і безпосередньо не впливають на військові операції, які ми оцінюємо та прогнозуємо. Ми продовжуватимемо оцінювати та звітувати про наслідки цих злочинних дій для українських військових і населення, а особливо для бойових дій в українських містах. Ми рішуче засуджуємо ці порушення Росією законів збройних конфліктів, Женевських конвенцій і гуманності, навіть якщо ми не описуємо їх у цих звітах.Українські контрнаступи — Південна і Східна Україна
Російська головна операція — Східна Україна (складається з однієї підпорядкованої та двох допоміжних сил);
Російські підлеглі головні зусилля — захопити всю Донецьку область
Російська підтримка — Південна вісь
Зусилля Росії з мобілізації та формування сил
Діяльність на окупованих Росією територіях

Українські контрнаступи (зусилля України зі звільнення окупованих Росією територій)

Eastern Ukraine: (Vovchansk-Kupyansk-Izyum-Lyman Line)





Ймовірно, 22 вересня українські війська продовжили обмежені контрнаступальні дії вздовж кордону Харківсько-Луганської області. У Генштабі України повідомили, що українські війська відбили наступ Росії на Куп’янськ (північно-східна частина Харківської області, поблизу кордону Харківсько-Луганської області). Звіт Генерального штабу узгоджується з твердженнями російського мілблогера, що українським військам вдалося зламати російську оборону вздовж лінії, яка проходить між Дворічною (15 км на північний схід від Куп’янська), щоб обійти Куп’янськ з півночі та перетнути річку Оскіл, загрожуючи російським позиціям. на схід від цієї території. Російський мілблогер також зазначив, що українські війська зайняли позиції на схід від Дворічної та ведуть бої в Тавліжанці, яка, як повідомляється, досі є спірною територією. Хоча ISW не може незалежно підтвердити ці російські заяви, вони узгоджуються з попередніми повідомленнями про триваючі зусилля України проникнути через нинішні російські оборонні лінії, які проходять уздовж річки Оскіл і просуватися на схід.

Ймовірно, 22 вересня українські війська продовжили наступ на Лиман. Декілька російських джерел повідомили про бої на північний захід від Лиману та стверджували, що українські війська прорвали російську оборону в Рідкодубі та Карпівці, обидва за 20 км на північ від Лиману. Російські джерела також заявили, що українські війська прорвали Коровій Яр (22 км на північний захід від Лиману) і продовжують атакувати Дробишеве (на захід від Лиману). Український Генштаб, здається, підтвердив, що українські війська додатково просунулися на північ від Лиману, і заявив, що російські війська обстріляли Яцківку (25 км на північний захід від Лиману) і Коровій Яр, вказуючи на те, що російські війська цілять по нещодавно захоплених українських позиціях у цьому районі.

Southern Ukraine: (Kherson Oblast)



Українські військові зберігали оперативне мовчання щодо наземних обстрілів українських військ у Херсонській області 22 вересня та підтвердили, що українські сили проводять операцію блокування в Херсонській області. У Генштабі України та Південному оперативному командуванні Збройних сил України зазначають, що українські війська продовжують завдавати ударів по зосередженню живої сили та техніки російських військ, пунктам управління, вузлам матеріально-технічного забезпечення та транспортним засобам через Херсонську область.

Відео в соціальних мережах є наочним доказом того, що 21 і 22 вересня українці продовжують перешкоджати російським позиціям у Херсонській області. Геолокаційні кадри від 22 вересня показують наслідки українських ударів у місті Херсон. Південне оперативне командування України також заявило, що українські війська завдали ударів по російських позиціях і скупченню техніки навколо Нової Каховки, Берислава та Львова, вздовж річки Дніпро та в межах 50 км на схід від Херсона. На геолокаційних кадрах також видно удари по Новій Кахківці в ніч на 21 вересня. Південне командування ЗСУ заявило, що російські війська передислокували підрозділи протиповітряної оборони до Берислава, що свідчить про те, що продовження ударів створює постійний тиск на позиції росіян у Херсонській області та вимагає посилення оборонних заходів. Українські сили також завдали ударів по російських позиціях на півночі Херсонської області в районі Нововоскресенського.

Ні російські, ні українські джерела не обговорювали конкретні українські контрнаступальні маневри в Херсонській області 22 вересня. Російський мілблогер стверджував, що невизначені позиційні бої відбуваються в напрямку Миколаєва (ймовірно, на північний захід від міста Херсона поблизу кордону Херсон-Миколаївська область) і на напрямку Кривого Рогу (північ Херсонської області), але подробиць не надав. [33]

Основні зусилля Росії — Східна Україна

Підпорядкована Росія головна операція — Донецька область (мета Росії: захоплення всієї Донецької області, території, на яку претендують ставленики Росії на Донбасі)

22 вересня російські війська здійснили обмежені наземні удари вздовж лінії фронту в Донецькій області. У Генштабі України повідомили, що українські війська відбили атаки на південь від Бахмута в Зайцевому (8 км на південний схід від Бахмута) та Одрадівці (10 км на південь від Бахмута по трасі Т0513). Російські джерела також вказали, що російські війська ведуть бої і в Зайцевому, і в Одрадівці, продовжуючи спроби натиснути на північ на Бахмут. Війська територіальної оборони Донецької народної республіки (ДНР) заявили, що війська ДНР взяли під контроль Жованку, що за 20 км на південь від Бахмута на північній околиці Горлівки. Російські мілблогери також стверджували, що українські війська здійснили контрольований відхід зі східної околиці Бахмута, і опублікували зображення мосту через річку Бахмутка у східному Бахмуті, який українські війська підірвали під час відходу. Генштаб України повідомив про обмежену наземну атаку Росії на заході Донецької області та заявив, що російські війська здійснили штурм Новомихайлівки, приблизно за 25 км на південний захід від міста Донецьк. Російські війська продовжували звичайні удари вздовж лінії зіткнення навколо Бахмута, в районі міста Авдіївка-Донецьк, на заході Донецької та на сході Запорізької областей.

Підтримуюча операція — Південна вісь (мета Росії: утримувати позиції на передовій і убезпечити тил від українських ударів)

22 вересня російські війська не проводили підтверджених наземних атак на захід від Гуляйполя та продовжували звичайні удари по всій західній Запорізькій області. Служба державної безпеки України (СБУ) заявила, що спецпризначенці СБУ провели ймовірну серію рейдів у невстановленому місці Запорізької області та знищили російську техніку, склади боєприпасів і позиції протягом останніх кількох днів, що свідчить про те, що українські війська продовжують загрожують російським позиціям і активам у Запорізькій області. Російські війська продовжували звичайні удари по Дніпропетровській та Миколаївській областях і, як повідомляється, використовували іранський безпілотник Shahed-136 для атаки на цивільну інфраструктуру в Кривому Розі. Призначені Росією чиновники в Криму стверджували, що російські системи ППО збили українські безпілотники над Джанкоєм, Крим 22 вересня.

Зусилля з мобілізації та формування сил (російська мета: розширити бойову міць без проведення загальної мобілізації)

Кремль, ймовірно, незадоволений зусиллями петербурзьких чиновників щодо вербування в регіональні добровольчі батальйони. Офіційні особи Санкт-Петербурга оголосили, що вони завершили формування трьох добровольчих батальйонів – «Кронштадт», «Нева» і «Павлівськ» – після оголошення про набір у липні. Головний федеральний інспектор Санкт-Петербурга Павло Дашков зазначив, що «ряд» співробітників військкоматів Санкт-Петербурга показали свою «професійну непридатність» при проведенні кампанії набору волонтерів у місті. Раніше ISW повідомляв, що спонсоровані Кремлем ЗМІ звинуватили губернатора Санкт-Петербурга Олександра Бєглова у відмові підписати указ, який широко рекламував набір у добровольчі батальйони.

Діяльність на окупованих Росією територіях (мета Росії: консолідація адміністративного контролю над окупованими територіями; встановлення умов для потенційної анексії до Російської Федерації або будь-якої іншої майбутньої політичної домовленості на вибір Москви)

Російсько-окупаційні війська спішно ставлять умови для проведення 23-27 вересня по всій території окупованої України фіктивних референдумів про анексію. 22 вересня Генштаб України повідомив, що російська окупаційна влада у Старобліську Луганської області формує озброєні групи, які будуть ходити по домівках і змушувати місцевих жителів брати участь у референдумі.  Повідомляється, що окупаційна влада забороняє місцевому населенню залишати місто на період референдуму. У Генштабі України також повідомили, що російська окупаційна влада в Херсонській області готує пропагандистські кампанії з легітимізації референдумів, формує «виборчі комісії» та обумовлює роздачу гуманітарної допомоги цивільним особам, які нададуть окупаційній владі свою особисту інформацію — особисту інформацію, яку російська влада ймовірно, буде використано для фальсифікації протоколів голосування. Служба безпеки України (СБУ) 22 вересня повідомила, що перехопила документи російської проксі «Донецька народна республіка» (ДНР), які свідчать про те, що офіційні особи «ДНР» дозволять дітям 13-17 років брати участь у фіктивному референдумі про анексію Росії.

Російські чиновники створили виборчі дільниці в деяких частинах Росії, нібито для того, щоб переміщені (у багатьох випадках означаючи викрадені) українські мешканці окупованих територій могли «проголосувати». Російські чиновники, ймовірно, використають ці сотні виборчих дільниць, щоб легше сфальсифікувати фіктивні референдуми. Посол так званої Луганської народної республіки (ЛНР) в Росії Родіон Мірошник 22 вересня заявив, що в ЛНР створили по всій Росії 201 виборчу дільницю для «голосування» переселенців. Російський мілблогер повідомив, що російська влада створила 135 виборчих дільниць у Ростовській області Росії для переселенців з України для голосування на фіктивному референдумі за ДНР, ЛНР, Херсон чи Запоріжжя.

Російські окупаційні чиновники в Україні, ймовірно, очікують, що їх змусять надати персонал для виконання російських регіональних мобілізаційних квот після того, як Кремль анексує окуповані українські території. Представники «ДНР» повідомили, що призупинять мобілізацію на період референдуму, але все одно прийматимуть тих, хто вступить на добровільну контрактну службу з 23 по 28 вересня. І ДНР, і ЛНР практикують примусову мобілізацію з початку війни, але, можливо, призупиняють свої зусилля, щоб краще підготуватися до виконання очікуваних російських мобілізаційних квот. Український мер Мелітополя Іван Федоро 21 вересня заявив, що російські окупанти планують заборонити призовним українським чоловікам покидати окуповану Запорізьку область з 1 жовтня, щоб зберегти примусово мобілізовану частину українських чоловіків для боротьби проти українських військових. Раніше ІСВ повідомляв, що російські окупанти почали відкрито готувати «добровольчі батальйони» в окупованих Запорізькій та Херсонській областях після оголошення окупаційною владою поспішних дат референдуму. ISW продовжує оцінювати, що російські сили, ймовірно, примусять або фізично змусять деяких українських чоловіків воювати в цих підрозділах проти українських військових, як це зробили російські сили в Донецьку та Луганську.

Примітка: ISW не отримує жодних секретних матеріалів з будь-яких джерел, використовує лише загальнодоступну інформацію та широко використовує російські, українські та західні звіти та соціальні мережі, а також комерційно доступні супутникові зображення та інші геопросторові дані як основу для цих звітів. . Посилання на всі використані джерела надаються в примітках до кожного оновлення.

Коментарі